Duben 2007

vegetarianství

26. dubna 2007 v 14:39 o lidech
Vegetarianství bylo je a nejspíš i bude. Už 4000př.n.l. se hinduisté začali dobrovolně vzdávat masa, přestože ho měli dostatek a radši jedli pouze jídla nepocházející ze zvířat.
Souhrné označení vegetariani se dá ještě rozdělit na tyto skupiny:
 • Nejméně důrazní jsou kvazi(semi)vegetariani ti ze svého jídelníčku uplně neviřadili drůbeží a rybí maso
Všechny následující skupiny odmítají jíst maso.
 • následují laktoovovegetariani ti nejedí maso, ale vejce mléčné výrobky a mléko jedí
 • laktovegetariani už vejce a vaječná jídla nejedí
 • vegani konzumují jen stravu rostliného původu, nejedí ani med či kvasnice
 • vitariáni se také stravují jen jídly rostliného původu, s tím rozdílem, že vše jedí syrové
 • nejdůslednější jsou frutariani, kteří jedí jen syrové ovoce. Často nesnědí ani to, co bylo utrženo ze stromu, někteří jedí jen to, co spadne.

sny

26. dubna 2007 v 14:36 mysl

Lidské sny.

Je neuvěřitlené, jaké koniny se mohou člověku zdát. Jak si ten potrhlý mozek může vymyslet mnohdy tak propracované sny? Sny děsivé, romantické, nesmyslné.....a to dokonce i více snů za noc. A jakto, že někdy se mi zase nezdá vůbec nic?
Fungování mozku není dosud vědou dokonale zpracováno a pochopeno (a není divu, i mozek největšího tupce ve tvém okolí je dokonalým přístrojem). Proto i informace o snech jsou jen v hrubých náznacích. Samozřejmě, jako u všeho existuje více teorii. zde uvádím tu nejuznávanější
Sny i vše ostatní, co se jich týká má na svědomí střídání čtyř druhů spánku. V průběhu noci se tyto fáze postupně střídají. Nejdřív, po usnutí, člověk upadá do velmy hlubokého spánku (to jsou ty 3 periody).Když ale člověk dosáhne nejhlubšího spánku, zase se jakoby postupně probouzí a vrací se do velmi mělkého stádia spánku. Potom se člověk nalézá na hranici mezi spánkem a bděním. Tato pomyslná hranice se nazývá REM a právě zde se odehrávají sny.
Co se tedy děje v REM? Člověk má mezi víčky jemné štěrbinky (a to i v hlubokém spánku, nikdy nejsou oči pevně semknuty. Táta tak zkoušel jestli spíme, nebo jestli spánek jen předstíráme, když jsem byla já a ségra mladší) a jimi je někdy možné zpozorovat,že bulvy sebou kmitají, a to tak dost rychle. Podle toho dostala tato fáze spánku taky svůj název (REM je zkratka, vzniklá ze slov Rapid Eye Movement, což v AJ znamená rychlí pohyb očí).
Co tedy vlastně jsou sny?
Jsou to zahuštěné události posledních dnů a měsíců předtím, než se sen odehrával. Například když jsem se učila na loňskou přírodovědnou olympiadu, zdálo se mi, že jsem na exkurzi, kde mi všechna ta zvířata ukazují, ale jé jsem si je nemohla pořádně prohlídnout, jelikož jsem pořád přivírala oči proti ostrýmu slunci. A když jsem je konečně otevřela, zjistila jsem, že to byl sen a děsně mě to vytočilo. A když zas má někdo stres, zdaj se mu hororový sny. taky dost záleží na tom, co člověk dělal poslední chvíli před spaním.
A proč se některým lidem nic nezdá?
Sny se zdají VŠEM lidem bez vyjímky (aspoň mi žádná taková není známa). Lidé si je pouze nepamatují. Za noc se člověku může zdát i pět různých snů (vždy, když dosáhne stupně REM) a všechny může zapomenout. Záleží na tom, jestli byl v okamžiku probuzení ve stupni REM či ve stupni hlubokého spánku. Když ten dotyčný byl probuzen v jiném stupni než v REM, tak si žádný ze svých snů nebude pamatovat. Když ten dotyčný byl probuzen ve stupni REM, tak si bude pamatovat jen svůj poslední sen, ze kterého byl vyrušen. Takže je témeř nemožné dosnít svůj sen až do konce a ráno si ho pamatovat. A to je teda celkem pešek.
Mnoho básníků, literárních autorů, skladatelů a malířů nacházelo inspiraci ve svých snech. A přitom inspirací jim byli vlastně věci, které se jim staly, a které byli ve snech zahuštěny do výživného guláše symbolů.
Takže sněme dál.....


"Mají zvířata sny?"

Narazila jsem na stránky časopisu Koktejl kde jsem našla nějaké informace.
Zde se píše o jakémsi panu M. Willsonovi, který zkoumal práci mozkových neutronů křečka. Porovnával jejich činnost ve stavu bědolsti a ve spánku v periodě REM (ano, jak zvířata tak lidi mají ve spánku střídající se periody). Pomocí zkoumání zjistil, že činost neutronů v periodě REM je dosti podobná té, která se v mozku křečka odehrává, když běhá na točícím se kolečku. To jasně nahrává tomu, že křečci sní. Myslím si, že časopis Koktejl je zdroj celkem důvěryhodný, každopádně jsem hledala dál.
Většina zdrojů se shodla na tom, že : Sny mají zejména horkokrevní živočichové, tzn ptáci a savci. A nejvíce sní podle vědců zvířata, která jsou masožravá, například tygr, sokol, pes. Tyto zvířata spí více než zvířata lovená, tzn králík, kozy, skot, ovce..... A nejvíc ze všech zvířat prý sní vačice.
Více najdeš na těchto stránkách:
časopis ABC
MojeZvire.cz
článek o snění zvířat na Koktejlu
knihy: ČERNÝ, Jiří. Mají zvířata sny? Praha: Egmont, 2005.

Romantismus

26. dubna 2007 v 14:33 o lidech
období mezi dvěma revolucemi - začal se formovat r. 1789 po Velké Francouzské revoluci a to právě ve Francii a skončil kolem r. 1848 kdy všechny evropské národy brojí proti monarchiim

Literatura

vzniká nový literární útvar - román
· typický literární romantický hrdina - výjimečný člověk, neschopný přizpůsobení, v rozporu se společností, obrací se do vlastního nitra, prožívá pocity odcizení, osamění, opovrhuje zaběhnutými zvyky
příběh se odehrává ve výjimečném prostředí- hluboké lesy, příroda, staré hrady·
obdiv k přírodě a k minulosti - gotika, rytířský způsob života·

Autoři z doby romantismu

Karel Hynek Mácha
Narozen 10.11.1810 Praha (Malá Strana)
Zemřel 06.11.1836 Litoměřice
Vystudoval na gymnaziu a potom studoval filozofii. Mimo literární činosti se zajmá i o divadlo a vystupuje jako ochotník. Zemřel v den plánované svadby na podzim r. 1836 ve svých 26 letech. Pohřben v Litoměřicích. 100 let po jeho smrti roku 1936 byl otevřen jeho hrob, kvůli nebezpečí, že Litoměřice budou okupovány Němci. Ostatky převezeny do Prahy
rád cestoval - pěšky - v Itálii (Benátky), v Krkonoších, a po Českém ráji
dílo: Cikáni, Márinka, Večer na Bezdězu, Máj
Victor Maria Hugo [hígo]
narozen: 26.02.1802 zemřel: 22.05.1885
Francouzský básník, dramatik, prozaik a esejista. A také zatvrzelý republikán. Když se Napoleon stal císařem. Byl nucen opustit Francii a byl vyhoštěn i z Bruselu, kam se uchýlil. Byl nucen odjet na normanské ostrovy, konkrétně na ostrov Guernesey.
Jeho nejznámějšími román je Chrám Matky boží v Paříži ( zvoník od Matky boží ) (příběh odehrávající se v 15. století v paříži vypráví o hrbáči Quasimodovi, krásné cikánce Esmeraldě a o zlém knězi Fllorovi) a Bídníci ( o Valjeanovi, který uteče z galejí, ke kterým byl za krádeš chleba odsouzen a stane se slušným občanem.)
sir Walter Scott
narozen: 15.08.1771 Edinburgu
zemřel: 21.09.1832 Abbotsfordu
Skotský básník, prozaik, romanopisec, sběratel lidové slovesnosti. Je považován za zakladatele historického románu. Pocházel ze šlechtického rodu, literární tvorba a výnosy nemovitostí mu umožňovaly spokojený až rozmařilý a výstřední život.
Proslavila ho básnická sbírka Jezerní Panna ( král se zamiluje do horalky) a jeho nejznámější romány jsou : Waverley, Starožitník, Robin Hood

Architektura

Architekti se při svém dílu inspirovali stavbami z minulosti a napodobovali jiné kultury Romantická architektura jako svébytný styl prakticky neexistuje. Po stavbách postavených pod vlivem romantismu se obecně řečeno požadovalo, aby navozovali romantický pocit, že jde o staré a historicky významné stavby. V parcích například vznikají jakoby čínské pavilony nebo minarety, některé stavby jsou postaveny záměrně působící dojmem zříceniny (Janův hrad).Nejčastějším slohem, který býval nejdříve a nejvíce napodobován byla gotika, takovéto stavby či stavební úpravy označujeme jako novogotické.
Příklady tehdejší architektury je Lednickovaltický park nebo komplex zámku Hluboká nad Vltavou.

ženská moda

Šaty, které se tehdy nosily, měli vypadat co nejvíc romanticky. Kromě vhodně zvoleného materiálu (pro mladou dívku nezbytně světlého a zdobeného nejlépe květinovým vzorem) a doplňků umocňoval křehký vzhled nositelky opět štíhlý pas (korzet) v kontrastu s širší sukní (krinolíny) a s doširoka vycpanými rameny.
Oblíbená barva vlasů byla plavá nebo černá, přičemž pro první typ byly nejlepší kaskády lokýnek, pro druhý hladký účes s drdolem.
Kozet byl poměrně stabilní součástí ženských šatů už od renesance a udržel se až po přelom 19. a 20. století. Byl vyztužený velrybími kosticemi nebo dráty - např. pro výrobu korzetu k velké společenské toaletě se spotřeboval až kilogram kostic - a zásadně se oblékal přes spodní košili. Jeho sevření umožňovalo dámám dosáhnout neuvěřitelných 45 cm v pase. Výsledek to byl efektní, ovšem nošení korzetu mělo nadmíru nepříznivé zdravotní následky, vedoucí až k deformaci celého hrudního koše.
Velké obliby dosáhly šněrovačky i u mužů, neboť i jim trend kázal vypadat štíhle a jemně a stát rovně jako svíce; konstrukce byla trochu jiná, efekt takřka tentýž.
Krinolína Romantismus se opět vrátil k neforemným krinolínám. Ve starším provedení ji tvořily dřevěné nebo kovové obruče spojované voskovým plátnem, později velrybí kostice. Postupem doby měla až jeden a půl metru a obléknout ji, natož pak nosit, nebylo nic jednoduchého. Na základní konstrukci se oblékala nejprve spodnička, pak vrchní sukně a na ni ještě jedna, takzvaná "hlavní" sukně. Na hlavní sukni padlo nejvíce látky, byla bohatě nabíraná a vpředu otevřená, skládaná a zdobená volánky, stužkami, mašlemi, perlami i drahým kamením. Sedět se dalo jen na dostatečně širokých pohovkách, kterých nebyl nikdy dostatek, byl jakýkoli společenský večer zkouškou fyzické kondice. Na hlavní sukni mohlo padnout až 30 metrů látky.
Boty se zhotovují z kůže, ale i z hedvábí. Jako letní obuv měšťanských dívek se používaly špičaté střevíčky bez podpatku připevněné k noze zkříženými stužkami. V zimě se nosily šněrovací boty ke kotníkům a používají se punčochy. Ty byli nejen bílé, ale někdy i pastelových barev. V každém případě NE pruhované.
Hodně se nosily rukavičky. Na vycházkách, ve společnosti, natož ve společnosti tak významné, jako byla ta plesová. Rukavičky byly většinou bílé z hedvábí. Na ples se nosily i vějíře, zavěšené na šňůrce se střapečky.
Dalším doplňkem byl klobouk. Byl často přezdoben kusy umělého ovoce, květinami nebo peřím.

mužská moda

Frak zůstává i v době romantismu nejrozšířenějším vycházkovým i společenským oděvem. Má nejrůznější barvy, oblečení mužů bylo daleko pestřejší, než je dnes. Barevný frak doplňovaly kalhoty jiné barvy. Byly dlouhé,úzké, vpředu nad botou obloukovitě vystřižené, aby se neřasily.
K fraku se ještě používaly pestře květované a kostkované vesty z hedvábí či saténu. Taky košile se stojacím límcem se nosily.
V romantismu se začala nosit kravata. Její vázání bylo složitější, než je dnes. Právě v této době vzniklo několik příruček, jak kravatu správně vázat, protože existovalo mnoho různých způsobů.
V zimě si muži oblékali vypasovaný kabát nebo je zahaloval dlouhý plášť, zdobený několika límci (tomuto kabátu se říkalo carriky).
Dobře oblečeným mužům nesměl chybět cylindr. Cylindr mohl být i barevný, ale zejména oblíbený byl světle šedý nebo černý.K vycházkovému oděvu mužů patřila hůlka.
Idealní vlasy byli krátké, tmavé a zvlněné, proto si je mnoho mužů uměle zvlňovalo. Tvář rámovali licousy a oblíbený byl též elegantní malý knír.

seznam panovníků

19. dubna 2007 v 18:39 Čechy
Sámo               623(4)-658(9)bezvládíMojmírovci
Mojmír I            830 - 846
Rostislav            846 - 870
Svatopluk            870 - 894
Mojmír II            894 - 907

Přemyslovci
Bořivoj               - 889
Spytihněv I             - 915
Vratislav            915 - 921
Václav (Svatý)         921 - 929/935
Boleslav I (Ukrutný)       929/935 - 967/972
Boleslav II (Pobožný)       967/972 - 999

Boleslav III           999 - 1002 (pravděpodobně Přemyslovec)
Vladivoj            1002 - 1003
Boleslav III          1003
Jaromír             1003
Boleslav III          1003

Piastovci
Boleslav Chrabrý       1003 - 1004, též král Polska

Přemyslovci
Jaromír             1004 - 1012
Oldřich             1012 - 1033
Jaromír (znovu)            1033 - 1034
Oldřich (znovu)         1034
Břetislav I           1035 - 1055
Spytihněv II          1055 - 1061
Vratislav II          1061 - 1092, králem od roku 1085
Konrád I            1092
Břetislav II          1092 - 1100
Bořivoj II           1101 - 1107
Svatopluk II          1107 - 1109
Vladislav I           1109 - 1117
Bořivoj II           1117 - 1120
Vladislav I           1120 - 1125
Soběslav I           1125 - 1140
Vladislav II          1140 - 1172, králem od roku 1158
Bedřich             1172 - 1173
Soběslav II           1173 - 1178
Bedřich             1178 - 1189
Konrád II Ota          1189 - 1191
Václav II            1191 - 1192
Přemysl I Otakar        1192 - 1193
Zlatá bula sicilská
Jindřich Břetislav III     1193 - 1197
Vladislav Jindřich       1197
Přemysl I Otakar        1197 - 1230, králem od roku 1198
Václav I            1230 - 1253
Přemysl II Otakar        1253 - 1278
   
Václav II            1278 - 1305

Václav III           1305 - 1306

Menhartovci
Jindřich Korutanský       1306

Habsburkové
Rudolf I            1306 - 1307

Menhartovci
Jindřich Korutanský (znovu)   1307 - 1310

Lucemburkové
Jan Lucemburský         1310 - 1346
Karel IV            1346 - 1378
Václav IV            1378 - 1419
Bezkráloví           1419 - 1436
Zikmund Lucemburský       1436 - 1437

Habsburkové
Albrecht II           1437 - 1439
Ladislav Pohrobek        1453 - 1457

Rod Poděbradsko - Kunštátský
Jiří z Poděbrad         1458 - 1471
          
Jagelonci
Wladyslaw II          1471 - 1516
Ludvík             1516 - 1526
    

Habsburkové
Ferdinand I           1526 - 1564
Maxmilián II          1564 - 1576
Rudolf II            1576 - 1611
    
Matyáš             1611 - 1619
Rudolfův bratrnec
Ferdinand II          1619

Wittelsbachové
Fridrich V Falcký        1619 - 1620

Habsburkové
Ferdinand II          1620 - 1637
Ferdinand III          1637 - 1646
Ferdinand IV          1646 - 1654
Ferdinand III          1654 - 1657
Leopold I            1657 - 1705
Josef I             1705 - 1711
Karel VI            1711 - 1740
(Karel von Wittelsbach     1741 - 1745)
Marie Terezie          1740 - 1780
Habsbursko - Lotrinská císařská rodina
Josef II            1780 - 1790
Leopold II           1790 - 1792
František I (II)        1792 - 1835
Ferdinand V           1835 - 1848
František Josef I        1848 - 1916
Karel I             1916 - 1922
František Josef II
(Otto) 1922 - ?
Karel II (následník trůnu)

hinduismus a budhismus

19. dubna 2007 v 18:01 o lidech

Hinduismus

Toto náboženství začalo vznikat kolem r. 1500 př.n.l. Tehdy do Indie vtrhli Arijové, a hinduismus se vyvinul z jejich původního védského náboženství(uctívání přírodních sil).
Důležitým prvkem a taky nejvýraznějším artiklem, který odlišuje hinduismus od buddhismu je to, že hinduisté ctí kasty, neboli varny. Varny zavedli už Ariové po svém vpádu a umocnili tím víru v karmu. Jsou 4 varny árijců a potom původní obyvatelé - nedotknutelní. Varny jsou od sebe velmi přísně odděleni a příslušníci varn se mezi sebou smí stíkat jen minimálně natož se ještě mít svadbu!! (stín)
Toto náboženství je velmi tolerantní bez nějakého hlavního církevního hodnostáře a bez jediného dogmatu. Je to vlastně sbor různých přesvědčení. Je třetím největším náboženstvím na světě. Počet jeho vyznavačů se odhaduje na 900 milionů. Ale sčítání hinduistů je velmi obtížné. Jedním z důvodů je,že člověk, který se narodí jako hinduista, jím oficiálně nepřestane být ani po přechodu k jinému náboženství. V Čechách se podle posledního sčítání lidu hlásí k hinduismu 767 lidí a dalších 294 se hlásí k hnutí Hare Kršna.
Hinduisté dodnes uctívají mnoho různých bohů, a ne všichni hinduisti uctívají všechny bohy. Každé uzemí či komunita má svého "oblíbeného" boha. Nehledě na to, všichni uctívají svatou trojci - Brahmu, Višnu a Šívu. Brahma je bůh-stvořitel. Višnu je bůh - udržovatel. Šíva je ničitel a znovustvořitel. Šívovou ženou je bohyně Parvátí nebolí Kálí. Ale ještě zpět k Višnovi. Ten pomocí svých 12 vtělení udržuje pořádek na zemi.(Kršna, viz hare Kršna, Budha!!! Kalki)
Za vlády císaře Ašóky (3. stol. př. n. l.) dochází k velikému rozšíření buddhismu, který až ohrožuje existenci hinduismu. Okolo přelomu letopočtu ale hinduismus nabírá novou sílu a znova se šíří………..
Buddhismus je s hinduismem velmi úzce spjat. Přesvědčení je téměř obdobné a buddhismus je vlastně jen takovou přerostlou odnoží hinduismu.
První rozbuškou, která odstartovala vytvoření nového filozofického směru byl příslušník vládnoucího rodu Šákjů ze severní Indie, Siddhart Gautama. (legenda o Maje, vychován matčinou sestrou) Tento princ žil až do svých 29 let za zdmi paláce, oženil se (v 16, dívka Jašodhara) a měl syna (sahulu, v noci poznání). Až poté vyšel za hradby paláce a poznal strasti života chudých. Hluboce to na něj zapůsobilo a rozhodl se, že najde cestu k překonání utrpení. Jako žebravý asketa putoval po Indii. Jednou usedl pod strom Bodhi a tam došel osvícení. Podle legendy mu cesta k probuzení trvala 6 let. Poté až do své smrti (zemřel o 45 let déle) putoval a získával další a další učedníky. Byl prvním kdo dosáhl osvícení. Vypracoval "návod", jak dosáhnout osvícení - Ušlechtilou osmidílnou stezku.
K budhismu se hlásí kolem 370 milionů lidí na světě.
Stejně jako hinduismus i dubhismus má mnoho manších odnoží. Jednou z nich je Tibetský lamaismus. Lámové jsou buddhistíčti mniši žijící v klášterech. Jejich duchovní hlavou je dalajlama, žijící nyní v exilu v Indii. Ale o tom už bude mluvit někdo další.
Ušlechtilá osmidílná stezka:
Stezky moudrosti
Správné myšlení znamená přemýšlet, hovořit a jednat bez žádostivosti, nenávisti a krutosti.
Stezky mravnosti
(3) Správná mluva = nelhat, nepomlouvat, nepoužívat drsných výrazů a nemluvit naprázno. Povzbuzovat druhé k prospěšným činům.
(4) Správné konání = nezabíjet, nekrást, nekonzumovat opojné látky (alkohol, drogy)a "zdržet se nepříslušných pohlavních styků"
(5) Správné živobytí znamená vykonávat taková povolání, která neškodí druhým bytostem. To znamená že budhista by neměl obchodovat se zbraněmi či s drogami natož s lidmi, něměl by se živit jako žoldák, věštec, lichvář...ale ani jako obchodník se zvířaty, lovec, řezník, neměl by ani pracovat na jatkách.
Stezky soustředění(6) Správná snaha znamená úsilí o to, vyhnout se třeba jen pomyšlení na porušení některé ze stezek mravnosti a potlačit takové stavy mysli.
(7) Správná bdělost se týká uvědomování si pěti složek (tělesnosti, vědomí, vnímání, cítění a mentálních formací). Znamená to, že mnich si neustále uvědomuje co a proč dělá, co cítí a proč..... Aby mohl své tělestné funkce ovládnout (např. poustevničit a 2 týdny nejíst apod.), musí si je nejdříve uvědomovat pět složek.
(8) Správné soustředění zahrnuje meditace = rozjímání o všem, snaha odpoutat se od světského světa a dojít osvícení.
Jak už jsem mnohokrát uvedla výše, hinduismus a budhismus mají u mnoha věcí jiný jen název -
hinduismus
buddhismus
význam
mokšá
Nirvána, nibbána
Dosažení moudrosti a naprostého pochopení. Splynutí s kosmickou duší.
karma
karma
To, jak žiješ se odrazí v tvých dalších životech. Mnich, dobré postavení v příštím životě, žoldák, v příštím životě hmyz, nečistý nebo jako žena.
samsáry
reinkarnace
Hříšná duše se nedostane do pekla, ale znovu se narodí. A bude se rodit do dalších životů tak dlouho, dokud nedosáhne nirvány/mokši
Hinduismus ctí svobodu jedince, respektuje cizí názory (náboženství) nevnucuje násilím svou pravdu. Učí životu podle zásady nenásilí, pravdy, ucty ke starým a moudrosti, nekradení, sebekontroly. Obdivuje odvahu ale preferuje mír. Jeho cílem je láska ke všemu živému, osvobození se od záporných vlastností, např. od hněvu, vzteku, žádostivosti, žárlivosti, pýchy a touhy po pomstě; vyzdvihuje hodnotu oddanosti, dobrosrdečnosti, nesobecké služby a střídmosti. Ucta k člověku a jeho svobodám je samozřejmostí.

d) Ahimsa (neubližování); v každé bytosti sídlí Bůh a ubližovat někomu znamená ubližovat Bohu a tím i sobě.
e) Rovnost všech náboženství; všechna náboženství vedou ke stejnému cíli; k Bohu, který je jen jeden a je nazýván různými jmény.
f) Respekt a přátelství ke všem lidem bez rozdílu náboženství, národnosti a ras; úcta k rodičům, starším lidem a duchovním osobnostem.
h) Nesobeckost v myšlenkách a skutcích.
i) Soucit s trpícími a pomoc těmto lidem.
j) láska, oddanost k Bohu.

Ekvádor

19. dubna 2007 v 17:31


Ekvádor

Ekvádor, oficiálním názvem Ekvádorská republika je jednou z nejrozmanitějších zemích světa. Leží přímo na rovníku a tomu také vděčí za své jméno (rovník se totiž anglicky píše equator /ikvejcat/ a onen stát se v překladu do češtiny "rovník" Ale češi si radši vybrali Ekvádor). Dají se zde nalézt tropické pralesy a hned nad nimi se tyčí vysoké Andy, s vrcholky pokrytými věčným sněhem a ledem.Nejvyšší horou je Chimborazo, se svými 6310 m. Některé z horských vrcholků jsou obrovské, stále činné sopky, z nichž nejvyšší se jmenuje Cotopaxi. A aby toho nebylo málo,proslulé souostroví Galapágy, ležící asi 1000 km od ekvádorského pobřeží, je také přiřknuto této malé republice.
Navzdory kráse přírody je zde život velmi tvrdý. Ale za staletí existence se lidé přírodním podmínkám dokázaly přizpůsobit a průměrná délka života podle neověřených zdrojů činí přes 70 let. Celých 30% obyvatel tvoří indiánské kmeny Chívarů a Kečuů, 15% další indiánské kmeny. 40% obyvatelů jsou mestici a zbytek přistěhovalý evropani
Hlavní město Ekvádoru, Quito, leží v nadmořské výšce 3600 m. n. Je pojmenované podle stejnojmeného indiánského kmene, který v té oblasti žil jako první.
První stálé osídlení na území Ekvádoru se datuje kolem 1300 n.l. Tehdy se na tamním uzemí začaly formovat první indianské státy, které ovšem byli v 15. století zotročeny Inky. Ti svou říši rozšířili nejen na Peru, ale i na území dnešního Ekvádoru a Bolívie. Inkové se zde však moc dlouho neohřáli, jelikož brzy na to byla Incká říše podrobena španělskými kolonizátory. Ti přišli roku 1534 a původní obyvatelé byli až do roku 1822 jejich otroky. Onoho roku 1822 se stal Ekvádor částí nově vzniklého nezávislého státu Velká Kolumbie. Ta se skládala z dnešních států Venezuela, Panama, Kolumbie a Ekvádor. Ovšem brzy nato byla Ekvádoru přidělena nezávislost, to bylo roku 1830.
To bude o pevninské části Ekvádoru všechno, niní se zmíním o světoznámém souostroví Galapágy.
Noha člověka sem prvně vkročila roku 1535 (možná dřív, ale o tom se neví). V některých zdojích je psáno, že oněmi objeviteli byli špańělé, někde, že jím byl panamský biskup Tomás de Berlanga na své cestě do Peru. Ať už ho objevili jedni nebo druzí jisté je, že za jméno "Galapágy" vděčí souostroví svým tipickým obyvatelům, želvám zvaných "galapago".
Od té doby se ostrovy stávaly zastávkami všech možných mořeplaců. Piráti, lovci velryb a tuleňů či cestovatelé zde vždy mohli ukrýt co potřebovaly a načerpat zásoby na další plavbu.
Jedním z návštěvníků byl i Charles Darwin, který zde v roce 1835 schromažďoval po 6 týdnů informace, základy , na nichž položil svou teorii přirozeného výběru.
Galapágy byli dlouho nezávislé, k Ekvádoru byli připojeny až roku 1832. Ten je také roku 1959 vyhlásil národním parkem.
Z geografického hlediska jsou ostrovy poměrně mladé. Jsou totiž sopečného původu (některé jejich sopky jsou stále činné) a mají "jenom" pět milionů let. Souostroví se skládá z 13 hlavních ostrovů a spousta malých ostrůvků. Díky své odlehlosti a faktu, že souostroví protíná rovník se na nich vyvynulo mnoho endemitů, jak z rostliné, tak z živočišné říše. Příkladem může být například tučňák galapážský, leguan suchozemský, spousto tropiských druhů pěnkav, varani........
Niní jsou galapágy poměrně dost osídleny, žije na nich přes 13 000 obyvatel, kteří osídlují 5 ostrovů. Nejvíce obyvatel se živí na turistickém ruchu, který zde čile kvete. Né každý turista se však do tohoto přírodního ráje dostane, nejen kvůli peňezům, ale i proto, že Ekvádor se začíná starat o své přírodní bohatství (aspň v tomhle ohledu, jinak kacej pralesy vesele dál...)
http://www.zemepis.com/Ekvador.php
http://oldwww.upol.cz/resources/geography/predmety/KGG_RGAM/KGG_RGAM_Ekvador.htm
Knihy:
Přes ledové království do zeleného pekla Michal Jon, Lucie Kovaříková
Záhada dvojhlavé sopky Josef Tejkl
Přes Andy za sluncem Inků Josef Honz
Byla jsem učitelkou v Peru Olga Vilímková

řeky

16. dubna 2007 v 16:27 voda
Název: Nil
Poloha: severní Amerika
Délka: 6 695 km
Pramen: Viktoriino jezero Objevitel pramene: John Hanning Speake (1827 - 1864)
Velikost povodí: 3 349 000 km2
Ústí : V oblasti pobřeží Egypta se vlévá do Středozemního moře
Zajímavosti: nejdelší řeka světa
Skládá se z Bílého Nilu a Modrého Nilu, Jména jsou podle barvy vody
Název: Amazonka
Objevil ji: Franciso de Orellana (1490 - 1546)
Poloha:Jižní Amerika
Délka: 6400 km
Pramen:pohoří Andy, Peru
Velikost povodí: 7 050 000 km2
Ústí:vlévá se u břehů Brazílie do Atlantického moře
Zajímavosti: druhá nejdelší řeka
Nejvodnatější řeka světa
Má přes 1000 známých přítoků
Žije v ní aspoň 1500 druhů ryb ( To je desetkrát více než ve všech řekách Evropy dohromady! A taky je to víc než v celém Atlantiku!
Ústím Amazonky protéká za sekundu 120 000 000 litrů vody
Název: Chang c Jang (Dlouhá řeka)
Poloha: Čína
Délka: 6 418 km
Pramen: hora Gelandandong, Tibet
Povodí: 1 683 500 km2
Ústí: Vlévá se v blízkosti Šanghaje do Východočínského moře (část Tichého Oceánu)
Zajímavosti: třetí nejdelší řeka světa
Název: Rýn
Poloha:střední Evropa
Délka: 1390 km
Pramen: dvě malé bystřiny pramenící ve švýcarských Alpách
Povodí: 220 000 km2
Ústí: Vlévá se do Severního moře v blízkosti Rotterdamu v Holandsku
Zajimavosti: Protože protéká středem průmyslově vyspělé Evropy, je nejrušnější řekou na světě
Do roku 1970 vypustily továrny do Rýnu tolik špíny, že řeka byla oficiálně prohlášena za mrtvou. Rozběhlo se masivní čištění řeky. V roce 1986 se vše ještě více zhoršilo. V jedné chemické továrně ve Švýcarsku vypukl požár a do vody se vylilo 30 tun různých jedů.
Název: Missisipi
Poloha: USA
Délka: 3 780km
Pramen: jezero Itasca, Minnesota, USA
Povodí: 3 256 000 km2
Ústí: Vlévá se do Mexického zálivu (součást Atlantiku)
Zajímavosti: Její nejdelší přítok Missoury je o 350km delší než Missipy sama
Když se v roce 1993 v létě vylila z břehů, byla to největší přírodní katastrofa Ameriky
Název: Niger
Objevil jí: Mungo Park (1771 - 1806)
Poloha: západní Afrika
Délka: 4 200km
Pramen: hluboká strž v pohoří Fouta Djallon v Guinei
Povodí: 188 340 000 km2
Ústí: vlévá se do moře v Guineiském zálivu v Nigerii
Zajímavosti: třetí nejdelší řeka Afriky
v deltě této řeky byla nalezena ropa a zemní plyn
Název: Ganga
Poloha: Indie a Bangladeš
Délka: 2 510km
Pramen: ledovec Gangotri, Himalaje
Povodí: 975 000 km2
Ústí: vlévá se Bengálském zálivu do Indického oceánu
Zajímavosti:V Bangaleši se spojuje s řekou Brahmaputrou a vytváří s ní největší deltu na světě
● Nejkratší řeka světa se jmenuje D River. Je v Oregonu a je dlouhá jen 37 metrů. Teče z Devil´s Lake (Ďáblovo jezero) do Tichého oceánu
● Nejdelší řekou Evropy je Ruská Volha ( 3 530 km )
● Řeka Ob-Irtyš ( 5 410 km dlouhá řeka) tekoucí na Sibiři je každou zimu zmrzlá po celé své délce.To je na horním toku celých 6 měsíců!

Atlantický ocean

16. dubna 2007 v 16:23 voda
Atlantický ocean
Se ve středověku nazýval latinsky Mare Externum. Dnešní jméno pochází od Hérodota - moře Atlantis bylo spojováno s bájnou Atlantidou. Až do r. 150 se jako Atlantské moře označovala pouze jeho jižní část, severní byla známa jako Severní nebo Západní moře. Teprve nizozemský geograf Bernhardus Varenius zakladatel fyzické geografie, zavedl ve svém spise Geographia generalis (1650 název atlantský oceán v dnešním rozsahu. Mořeplavci se po Atlantiku plavili už od starověku, avšak své cesty zdokumentovali prvně Vikingové. Během 11. stol. Objevili a zmapovali vody kolem Islandu. Gronska a Severovýchodního konce Ameriky. První oceánografickou studii Atlantiku včetně map větrů a mořských proudů, které stanovili první lodní trasy v 11. století, sestavil poručík Mattew Maury z amerického námořnictva

křesťanství

16. dubna 2007 v 15:07 o lidech
papež Jan Pavel II
Od roku 1978 do roku 2005 byl papežem Karol Wojtyla, narozený roku 1920 v Polsku. Papež, římský biskup je považován za nástupce prvního Ježíšova apoštola Petra. V tajném hlasování ho volí kardinálové, po papeži nejvyšší církevní hodnostáři.
Z knihy Náboženství světa-encyklopedie pro mládež

barvy české vlajky

16. dubna 2007 v 14:57 Čechy
Vždycky mě hrozně zajmalo, proč je na české vlajce zrovna modrá, červená a bílá. Když jsem hledala na internetu, vždycky mi to řeklo, že je to proto, že červená, modrá a bílá jsou národní barvy. Ale proč jsou národními barvami zrovna tyto?
Nedávno jsem zjistila, že historie těchto barev v Čechách má celkem dlouhou minulost. Od 15 - tého století jsou známy červené české prapory s bílým lvem. Od 19. století se vlajky zjednodušovali, proto se zemskými barvami stali červená a bílá. Původní prvorepubliková československá vlajka byla červeno-bílá trikolóra. Tato vlajka (červeno - bílá) poprvé zavlála 18. 10. 1918 nad domem, kde žij T. G. Masaryk.
Modrý klín byl přidán jen proto, aby se vlajka odlišila od ostatních států. Návrh této barvy byl vybrán z mnoha návrhů a schválen 30. 2. 1920. Poté, co jsme se roztrhli se slovenskem nám tato vlajka zůstala.
Proč je klín zrovna modrej a proč si v 15. století zvolili zrovna bílo-červenou vlajku nevím. Ale zjistím. Pokud by se ti podařilo něco zjistit tak piš na StrelenkaL@seznam.cz